Cinsel Saldırı - Tecavüz

Cinsel Saldırı - Tecavüz

Bir kişinin cinsel amaçlarla vücut dokunulmazlığınızı ihlal etmesi halinde cinsel saldırı suçu oluşmaktadır. (Eğer 18 yaşından küçük iseniz çocukların cinsel istismarı suçuna bakınız) 

Bir kişinin sizin rızanız olmadan cinsel amaçlarla size dokunması, öpmesi veya sarılması gibi eylemler ile bu suç işlenebilir.

Halk arasında tecavüz olarak bilinen eylem ise cinsel saldırının vücuda organ veya başka bir cisim sokulmak suretiyle gerçekleştirilmesidir. 

Evlilik İçi veya Evlilik Dışı Her Türlü Cinsel Saldırı Suçtur! 

Cinsel saldırının evlilik içinde gerçekleşmesi verilecek cezayı hafifletmez. Sadece failin ceza alabilmesi için yetkili makamların bu suçtan haberdar olması ve cinsel saldırı mağdurunun şikâyetçi olması gerekmektedir. 

Rıza Nedir?

Cinsel ilişkiye kendi iradenizle onay vermeniz halinde rızanız var demektir. Şartlar ne olursa olsun kimse sizi rızanız dışında cinsel ilişkiye zorlayamaz. Evlilik içinde olmanız halinde dahi cinsel ilişkiye rıza göstermeyebilirsiniz. 

Sizin ne giydiğinizin ya da nasıl davrandığınızın bir önemi olmaksızın rızanız dışında cinsel ilişkiye zorlandığınız her durum tecavüzdür. 

Olay sırasında alkol veya uyuşturucu madde etkisinde olmanız cinsellik içeren eylemlere rıza gösterdiğiniz anlamına gelmez.  Bununla birlikte tehdit ediliyorsanız veya zorlama ile cinsel ilişkiye girdiyseniz de rızanız söz konusu değildir.

Şikâyet Süreci

Birçok kişi tecavüz olaylarını şikâyet etmekten çekinmektedir. Bunun nedeni tecavüz eden kişi ile bir ilişkisinin olması, alkol veya uyarıcı madde kullanmış olması veya olanları doğru düzgün hatırlamıyor olması olabilir. Ancak unutmayınız tecavüze uğradıysanız şartlar ne olursa olsun bu sizin suçunuz değildir.

Cinsel saldırı suçunda ispat çok önemlidir! Bu nedenle delillerin kaybolmadan toplanması için sizin de iş birliğiniz önemlidir.

Delillerin kaybolmadan toplanması

•Cinsel saldırıya maruz kalan kişinin kesinlikle yıkanmadan, ilk 48 saat içinde adli rapor için kolluğa, savcılığa veya hastaneye başvurması çok önemlidir! 

•Cinsel saldırıya maruz kalan kişi, tecavüzcüye ait herhangi bir izi (tırnak parçası, saç, kan örneği vb.) yok etmeden derhal polise bildirmelidir! 

•Cinsel saldırı sırasında giyilen giysi ve iç çamaşırları yıkanmamalıdır! 

Adli Süreç

Adli süreçte kendinizi bir avukat aracılığıyla temsil ettirebilirsiniz. Eğer bir vekiliniz yoksa baro tarafından size avukat görevlendirilmesini isteme hakkına sahipsiniz.

Davanız görülmeye başladığında ilgili mahkemeden üzerinde duruşma tarih ve saati yazan bir çağrı kâğıdı alacaksınız. Süreçten haberdar olmak ve haklarınızı etkin bir şekilde kullanabilmek adına değiştirdiğiniz adreslerinizi güncellemeniz de çok önemlidir. 

Tazminat

Suç nedeniyle uğradığınız maddi (tedavi masrafları, çalışamamanızdan doğan kazanç kaybı gibi) ve manevi zararlarınızı hukuk mahkemelerinde açacağınız tazminat davası ile failden talep edebilirsiniz.

Destek Hizmetleri 

Cinsel saldırı suçu sonuçları nedeniyle oldukça ağır bir suç türüdür. Kendinizi yaşananlar nedeniyle suçlu hissedebilirsiniz. Uyku problemleri yaşayabilirsiniz veya ruhsal durumunuzda değişiklikler olabilir. Bunlar başınıza gelen suç nedeniyle geçirdiğiniz normal süreçlerdir. Unutmayın bu süreci yalnız geçirmek zorunda değilsiniz.

Gizlilik

Soruşturma aşaması ve sunulan destek hizmetlerinin hepsi gizlilik esasına göre yürütülmektedir. Paylaşmış olduğunuz kişisel bilgileriniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

Destek Hizmetleri İçin Tıklayınız.

Psikolojik Destek İçin Tıklayınız.

Sayfadan Ayrıl